Asfalt düşmanı Ford Shelby GT500 Super Snake diriliyor!

  • 19, Mayıs

Shelby GT500 Super Snake ve Ford GT40 MK II yarış arabasından alınan büyük blok 427 kübik inç V8 motor, Goodyear’ın yüksek hızlı lastik testi için bir mühendislik çalışması olarak 1967 yılında ortaya çıkmıştı. Şirket araca; modifiye ile 520 beygir güçte motoru ve Shelby ağır yük tip ön disk frenlerini, Detroit Locker arka ucunu, arka çekiş barlarını, Goodyear Thunderbolt lastikleri ve geliştirilmiş hava soğutması için yeniden tasarlanmış ızgarayı ekledi.

Eski Shelby çalışanı Don McCain ise otomobilden 50 adet üretmek istedi ancak yüksek maliyet sebebiyle bu fikir kabul görmedi. Sonraki yıllarda ise MacCain, Shelby motor birimi ile çalışarak Super Snake dirilişi için çalışmalarını sürdürdü. Hatta Carroll Shelby’den 10 otomobil için özel plakalar bile alındı ancak birkaç yıl önce hayatını kaybetti. Shelby, Goodyear San Angelo pistinde otomobili denedi ve saatte 274 kilometre hıza çıkarttı. Bu hız aracın kendi sınıfı için yeni bir dünya rekoru oldu.

Shelby Mustang‬

Bugüne kadar ikinci örneğin üretimi yapılmadı ve Super Snake prototipi defalarca el değiştirdi. Hatta 2013 yılında Indianapolis’te gerçekleştirilen bir açık artırmada araç 1.3 milyon dolara alıcı buldu.

Yeni versiyonların orijinal donör fabrika araç kimlik numarasına sahip ’67 Mustang ve Shelby seri numarası ile birlikte geleceğini belirtelim. Araçlar dönüşümden önce metalden tamamen sıyrılacak. Müşteriler ayrıca, Super Snake dönüşümü için orijinal donör Shelby GT500 seçebilecekler.

1967 Ford Shelby GT500 Super Snake orijinale sadık olarak Carroll Shelby Engine Co. yapımı yarış ilhamlı büyük blok 427 kübik inç V8 motor ile karşımıza çıkacak. Ek olarak, alüminyum ve dökme demir bloklar mevcut olacak ve 550 beygir güç çıkışı sağlanabilecek. 4 vistesli şanzıman ve fastback orijinal üç çizgili tasarım da diğer detaylar arasında.

Sipariş üzerine hazırlanacak otomobillerin fiyatı ise yaklaşık 250 bin dolardan başlayacak.